Włóknina igłowana

Rok 2021 to dla nas kolejny ważny moment w historii firmy. Wiąże się z uruchomieniem nowoczesnej linii technologicznej – w tym przypadku – do produkcji włókniny igłowanej.  

Wraz ze wzrostem sprzedaży włókniny wysokopuszystej i rozwojem współpracy z coraz większą liczbą firm produkujących meble tapicerowane czy materace, dostrzegliśmy zapotrzebowanie rynku na włókniny igłowane wysokiej jakości. 

Czym jest włóknina igłowana mechanicznie?

Włóknina igłowana produkowana jest najczęściej z włókien poliestrowych lub polipropylenowych, a niekiedy także z mieszanek włókien różnych typów, czy nawet włókien pochodzenia naturalnego. Technologia produkcji polega na przeciąganiu za pomocą specjalistycznych igieł, pracujących w procesie produkcyjnym „góra-dół”, włókien między kilkoma, nałożonymi na siebie, warstwami runa. Powoduje to międzywarstwowe splątanie włókien. Tak przepleciony pokład jest, w kolejnym procesie, poddawany obróbce termicznej.

Dzięki powyższej technologii włóknina igłowana posiada szczególne właściwości wytrzymałościowe, w odróżnieniu od standardowych włóknin. Sprawia to, że znajduje zastosowanie jako komponent w wielu produktach i jest stosowane w różnych branżach przemysłowych (od branży obuwniczej, samochodowej przez branżę meblarską i materacową, aż po branżę budowlaną).

W ofercie naszej produkcji znajdzie się zarówno filc w wersji premium jak i włóknina igłowana PREMTEX. 

FILC PREMIUM 

Filc premium jest to filc, który produkowany jest z włókien poliestrowych lub mieszanek wieloskładnikowych. Filc posiada wiele pożądanych cech dla różnych branż. Jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia czy rozrywanie, a jednocześnie jego struktura chroni przed wysokimi temperaturami i hałasem. Jest produktem łatwym do przeróbki w procesie recyklingu.

Czym różni się filc Premium od standardowych filców dostępnych na rynku? ?Charakteryzuje się znacznie mniejszą nierównomiernością gramatury na całej powierzchni wyrobu. Odchylenia gramatury osiągają poziom do 4 % na całej powierzchni produkowanego filcu.

W połączeniu z dwuetapowym procesem igłowania oraz możliwością dodatkowego termicznego łączenia włókien w procesie kalandrowania, pozwala na produkcję każdego asortymentu włóknin filcowych z zachowaniem najwyższych standardów jakości na rynku. Niezwykle równomierna struktura filcu zapewnia doskonałe parametry wytrzymałościowe, filtracyjne czy izolacyjne, w każdym fragmencie wyrobu.

Materiał ten produkowany jest w przedziale gramatury od 40g/m2 do 1000g/m2.

Podstawowe kolory filcu produkowanego przez nas to kolor – biały, czarny, szary, antracyt (na indywidualne zamówienie produkujemy również filc w spersonalizowanym dla klienta kolorze).

Szerokość rolki – max 320 cm

Zastosowanie filcu Premium

  1. Przemysł meblarski i materacowy – stosowany jako warstwa oddzielająca warstwę sprężyn z warstwami gąbki lub innych materiałów;
  2. Przemysł obuwniczy – do ocieplenie buta, a także jako wkładka;
  3. Przemysł motoryzacyjny – m.in. do siedzisk samochodowych, izolacji,
  4. Zabezpieczenie w transporcie – m.in. jako okładzina w skrzyniach transportowych;
  5. Użyteczność na codzień – jako podkładka pod nogi mebli czy też odbojniki. 
  6. Budownictwo – membrany dachowe czy drogowe.
  7. Inne, np. jako wkładki filtracyjne, izolacje akustyczne, termiczne, itp.
WŁÓKNINA IGŁOWANA – PREMTEX 

PREMTEX jest to rodzaj włókniny igłowanej, który powstaje z włókiem polipropylenowych, poliestrowych lub mieszanych. Cechą wyróżniającą ten rodzaj materiału jest znacząco zwiększona odporność na rozciąganie czy też rozrywanie, co przy jego niskiej gramaturze stanowi materiał chętnie używany w wielu branżach przemysłu. Zastosowana innowacyjna technologia równomiernego, nieinwazyjnego rozkładu włókna na całej powierzchni wyrobu, pozwala na wytwarzanie produktów o znacząco lepszych parametrach wytrzymałościowych od standardowych wyrobów dostępnych na rynku. W połączeniu z nowoczesnym parkiem maszynowym, poprzez precyzyjne, dwuetapowe igłowanie oraz kalandrowanie jednostronne, dwustronne, z  możliwością wytłaczania wzoru, osiągnięto niespotykaną trwałość łączenia włókien, a co za tym idzie wytrzymałość włókniny. Przykładowa dla gramatury 80g/m2, mierzona wytrzymałość na rozciąganie tak poprzeczne jak i podłużne osiąga wartość 300 N/50mm.

Materiał ten produkowany jest w przedziale gramatury od 70g/m2 do 150g/m2. Powyższy produkt oferujemy w kolorze – białym, czarnym, szarym, antracytowym, lub innym wg. zapotrzebowania klientów.

Szerokość rolki – max 320 cm

Zastosowanie włókniny igłowanej PREMTEX

  1. Przemysł meblarski – jako materiał obiciowy miejsc mało widocznych w meblach tapicerowanych
  2. Przemysł motoryzacyjny – wyściółki.
  3. Budownictwo – membrany.

Potwierdzeniem jakości naszych produktów jest certyfikat OEKO-TEX, gwarantujący bezpieczeństwo i parametry włókniny.

Istnieje możliwość produkcji wyrobów o niestandardowych parametrach, wg. specyfikacji klienta. 

W ofercie posiadamy także filc standardowy oraz filc ekonomiczny z domieszką surowców pochodzących z recyklingu.